sobota, 30 stycznia 2016
Nowe szelki i miski!
czwartek, 21 stycznia 2016
Co mówią nam oczy psa?
Rozluźnione mięśnie wokół tworzą zmarszczki wokół oka. Oko nie jest szeroko otwarte, ale nieco zaokrąglone. Na ogół oznacza przyjazne nastawienie. Takiego oka można się spodziewać, gdy pies wykonuje szerokie ruchy ogonem, o czym już wspomniałam w poprzednim poście.
Oczy zmrużone, skoncentrowane. To oznaki psa zestresowanego, w którym narasta agresja bądź strach. Jeśli chcesz ustalić z którym z tych uczuć masz do czynienia zwróć uwagę na wyraz warg.
Oczy szeroko otwarte, lekko się poruszają, białka są widoczne. Twardówka jest widoczna, gdy zwierzę jest bardzo podekstytowane. Oznacza to silne uczucia, ale niekoniecznie wyjaśnia jakie - równie dobrze zobaczysz je u psa, który się bawi, jak i w trakcie sprzeczki z innym psem.
Pamiętajcie również, aby czyścić waszemu pupilowi zacieki pod oczkami, o czym więcej napiszę w kolejnym poście :)
Źródła: psy24.pl, dinoanimals.pl
Bibliografia: "Jak dbać o psa?" Sophie Collins
poniedziałek, 18 stycznia 2016
WSKAZÓWKI I PORADY: Co mówi nam psi ogon.
Ogon porusza się swobodnie, szerokimi zamiatającymi ruchami, lekko uniesiony do góry - to jest znak radości, gdy pies wita gościa lub aktywności albo obu tych rzeczy naraz.
Ogon noszony swobodnie, nieuniesiony ani nieopuszczony, potusza się luźno - ogon całkiem neutralny. Pies nie robi nic szczególnego, ale obserwuje, co się dzieje wokół niego.
Ogon uniesiony wysoko, porusza się z boku na bok krótkimi łukami, troszkę sztywno - to nie jest radosne machanie. Należy go odczytać jako ostrzeżenie, gdy pies pilnuje czegoś cennego, lub przyjmuje postawę obronną.
Ogon schowany głęboko między tylne nogi - tak się zachowuje pies, który nie czuje się dobrze w zaistniałej sytuacji lub się czegoś boi. Można to doskonale zaobserwować u zwierzęcia, które zamierzasz wykąpać lub gdy jest u weterynarza.
Nieruchomy ogon trzymany wysoko - pies może przyjąć taką postawę zanim zacznie coś robić - na przykład gdy pupil przygląda się zabawie innych psów i zastanawia się, czy się do niej przyłączyć.
sobota, 16 stycznia 2016
Trujące rośliny
Większość ludzi dziwi się, kiedy dowiaduje się, że tak wiele roślin ogrodowych może bardzo zaszkodzić psu. Jeśli szczeniak połknie kawałek takiej rośliny, może cierpieć tylko przez jakiś czas, np. do momentu zwymiotowania tego, co mu zaszkodziło. Czasem jednak skutki są o wiele poważniejsze - a nawet zagrażające życiu. Maltańczyki to bardzo małe psy, a więc połknięcie przez je trującej rośliny może być dla nich bardzo niebezpieczne. Poniższa lista nie jest kompletna, ale zawiera najczęściej występujące rośliny ogrodowe i doniczkowe, które mogą stanowić zagrożenie dla waszego pupila.
Azalia - trudności z oddychaniem, letarg, rozstrój żołądka, wymioty
Bluszcz pospolity - świąd lub zapalenie skóry, biegunka, ślinotok, rozstrój żołądka, wymioty
Cebula - anemia, blade dziąsła (brak normalnego, różowego zabarwienia), letarg
Cis - rozszerzone źrenice, dezorientacja, ból tułowia, wymioty, zaburzenia rytmu serca
Drzewa i krzewy z rodzaju Prunus (śliwa, czereśnia, wiśnia, morela, brzoskwinia, czeremcha, migdał, laurowiśnia) - trudności z oddychaniem, rozszerzone źrenice, nadpobudliwość, wyczerpanie
Naparstnica - podrażnienie układu pokarmowego - rozstrój żołądka, wymioty, biegunka
Rabarbar-liście - silne drgawki, apopleksja
Zielistka - ślinotok, wymioty
Żonkil-cebulki - świąd, wymioty, biegunka
Chryzantema - ślinotok, wymioty, zapalenie skóry, biegunka
Rododendron - świąd lub zapalenie skóry, rozstrój żołądka
Oczywiście przy zatruciu tymi roślinami, nie muszą występować wszystkie z wymienionych objawów. Pamiętajcie, że jeśli podejrzewacie zatrucie natychmiast udać się do weterynarza.
piątek, 15 stycznia 2016
Śnieg!!!, czyli jak wychodzić na spacery z maltańczykiem w czasie chłodu.
Śnieg, śnieg, śnieg... Chyba wszystkie pieski go uwielbiają, a ja szczególnie! No cóż, nie ma się co dziwić - jest biały i "puchaty" zupełnie jak ja! Moja pani często wychodzi ze mną na spacery w śniegu (ostatnio byłem na sankach i TO JEST SUUUUPER!) Oczywiście właścicielka zawsze zakłada mi ubranie - ostatnio był to czerwony kubraczek z czapką mikołaja, ale przeważnie mam na sobie "militarną" kurtkę moro :) Butów nie noszę, całe by się ubrudziły, a zresztą są bardzo niewygodne. Pani zabiera mnie na spacer 45 min. raz dziennie, a żeby się załatwić około 10x dziennie po 5-10 minut. Mi to wystarczy, bo jestem mały... Bardzo mały (ważę 3,5 kg), a gdy dorosnę będę miał max. 4,5 kg ;) Jeśli czyta to jakiś maltańczyk to poproście o spacer na śniegu swoją panią :)
czwartek, 14 stycznia 2016
Podróż samochodem.
- pasami samochodowymi przeznaczonymi dla psów (to szelki z paskiem i wejściem do pasów)
- fotelikiem samochodowym dla psów
- transporterem
Socjalizacja maltańczyków.
Socjalizacja to oswajanie psa z innymi ludźmi, przedmiotami, zwierzętami i otaczającym go środowiskiem.
- poznać co najmniej 12 różnych powierzchni: trawa, beton, śliska podłoga....
- bawić się minimum 12 różnymi przedmiotami: gryzaki, piłki, piszczące zabawki...
- poznać co najmniej 12 różnych miejsc: las, łąkę, parking samochodowy...
- poznać co najmniej 12 różnych odgłosów: płaczące dzieci, odkurzacz, dźwięki samochodów...
- bawić się z co najmniej 12 różnymi osobami: dzieci, osoby starsze, osoby poruszające się o lasce...
- poznać co najmniej 12 szybko poruszających się przedmiotów: samochód, motor, rolki…
- sprostać co najmniej 12 różnym wyzwaniom: wejść do metra, pokonywanie niskich przeszkód (np. agility), zejść ze schodów...
- być dotykanym przynajmniej w 12 różnych miejscach przez właściciela i rodzinę: głaskanie za uszami, wkładanie ręki do pyska, dotykanie nosa...
- jeść z co najmniej 12 różnych pojemników: miski plastikowe i blaszane, z ręki, kongi
- bawić się z co najmniej 12 różnymi psami: szczeniakami i dorosłymi, dużymi i małymi, psami i sukami...
- zostać przynajmniej 12 razy samemu z dala od rodziny i opiekunów, przez około 4-45 minut (stopniowo wydłużamy czas)
- przynajmniej 12 razy być przewiezionym samochodem lub innymi środkiem komunikacji
wtorek, 12 stycznia 2016
6 pomysłów na zabawę z psem!
poniedziałek, 11 stycznia 2016
Wzorzec rasy-Maltańczyk
PATRONAT: Włochy.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 27.11.1989.
KLASYFIKACJA: Psy ozdobne i do towarzystwa.
KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 9 Psy do towarzystwa i ozdobne. Sekcja 1 Bichony i rasy pokrewne. Nie podlegają próbom pracy.
ZARYS HISTORII RASY: Nazwa nie oznacza, iż rasa pochodzi z wyspy Malta; przymiotnik „maltański” pochodzi bowiem od semickiego słowa „malat”, oznaczającego azyl lub przystań. Źródłosłów pojawia się także w nazwach wielu nadmorskich miejscowości, m.in. w nazwie nadadriatyckiej wyspy Méléda, sycylijskiego miasta Melita oraz samej nazwie wyspy Malta. Przodkowie tych małych piesków żyli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie polowali na myszy i szczury, licznie spotykane w portowych składach i ładowniach. Już Arystoteles (384-322 p.n.e.) wzmiankuje o rasie małych piesków; filozof określił je łacińską nazwą „canes melitenses”. Psy te znane były w Starożytnym Rzymie; były ulubionym towarzystwem matron, opiewanym w I stuleciu przez poetę Strabona. Maltańczyki były częstym motywem, obecnym w renesansowym malarstwie, ukazującym te małe salonowe pieski u boku pięknych kobiet ówczesnej epoki.
WRAŻENIE OGÓLNE: Niewielkich gabarytów; o wydłużonym ciele; okryty bardzo długą, białą szatą; bardzo elegancki; noszący głowę dumnie i dystyngowanie. USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT: Żywy, czuły, bardzo łagodny i inteligentny.
GŁOWA: Długości równej 6/11 wysokości w kłębie. Dość szeroka – szerokość przekracza nieznacznie połowę długości.
OKOLICA TWARZOCZASZKI: Nos: Stanowi przedłużenie grzbietu kufy. Część przednia, widziana z boku, biegnie w linii pionowej. Nos duży, z rozwartymi nozdrzami, zaokrąglony i zupełnie czarny. Kufa: Długość kufy równa 4/11 długości głowy; stanowi zatem nieco mniej, niż jej połowę. Okolica podoczodołowa dobrze wyprofilowana. Głębokość wynosi 20% mniej, niż długość. Boki kufy równoległe, lecz kufa widziana z przodu nie może sprawiać wrażenia graniastej, ponieważ jej przednią część łączą z częściami bocznymi krzywizny. Kufa zupełnie prosta, z dobrze zaznaczoną bruzdą w części środkowej. Wargi: Widziane z przodu, w miejscu połączenia, górne wargi mają kształt szeroko rozwartego łuku. Niezbyt rozwinięte na głębokość, o niewidocznym spojeniu wargowym. Górne wargi doskonale dopasowane do dolnych, tak, iż granicę dolnej części kufy wyznacza żuchwa. Krawędzie warg muszą być absolutnie czarne. Szczęka i żuchwa: Normalnie rozwinięte i sprawiające wrażenie lekkich; doskonale dopasowane. Żuchwa, o prostych ramionach, nie jest ani wystająca, ani też cofnięta w części przedniej. Zęby: Łuki zębowe doskonale dopasowane; zgryz nożycowy. Zęby białe; uzębienie dobrze rozwinięte i pełne. 4 Oczy: Otwarte, o żywym, bystrym wyrazie; większe, niż przeciętne; kształt raczej okrągły. Powieki ściśle przylegają do gałek ocznych, które nigdy nie są osadzone głęboko, lecz raczej na poziomie przedniej części głowy; są one jedynie nieznacznie wypukłe. Oczy osadzone niemal w płaszczyźnie czołowej. Widziane z przodu, nie mogą odsłaniać białkówek. Oczy koloru ciemnej ochry. Czarne obwódki powiek. Uszy: Niemal trójkątne; ich szerokość stanowi ok. 1/3 długości. Osadzone wysoko ponad łukiem jarzmowym, przylegające do boków czaszki, lekko uniesione.
SZYJA: Pomimo bujnej okrywy włosowej widoczna linia karku. Górny profil łukowaty. Długość stanowi około połowę wysokości w kłębie. Noszona w górze, bez śladu luźnej skóry.
TUŁÓW: Długość od szczytu łopatek do końca zadu przekracza o 38% wysokość w kłębie. Linia grzbietu: Prosta do nasady ogona. Kłąb: Nieznacznie wysklepiony ponad linię grzbietu. Grzbiet: Długość stanowi ok. 65% wysokości w kłębie. Zad: W przedłużeniu linii lędźwiowo-grzbietowej bardzo szeroki i długi; nachylenie wynosi 10° poniżej linii poziomej. Klatka piersiowa: Pojemna; głęboka poniżej poziomu łokci, z niezbyt wysklepionymi żebrami – obwód klatki piersiowej przekracza o 2/3 wysokość w kłębie. Mostek bardzo długi.
OGON: Osadzony w poziomie zadu, gruby u nasady i cienki na końcu. Długość odpowiada około 60% wysokości w kłębie. Tworzy pojedyncze, duże zagięcie, którego koniec opada między biodra, dotykając zadu. Ogon zagięty na jedną stronę tułowia jest dopuszczalny.
KOŃCZYNY PRZEDNIE: Całkowicie przylegające do tułowia; łapy ustawione prosto i równolegle. Łopatka: Długość wynosi 1/3 wysokości w kłębie, a nachylenie poniżej linii poziomej – od 60° do 65°. W stosunku do pośrodkowej płaszczyzny ciała ustawiona niemal pionowo. Ramię: Dłuższe, niż łopatka, stanowiące od 40 do 45% wysokości w kłębie; nachylone pod kątem 70° w stosunku do linii poziomej. 5 Dobrze przylegające do tułowia w 2/3 górnej części, natomiast jego oś podłużna jest niemal równoległa do płaszczyzny pośrodkowej ciała. Łokcie: Równoległe do płaszczyzny pośrodkowej ciała. Przedramię: Szczupłe, o słabo widocznych mięśniach, lecz o dość mocnym kośćcu – w stosunku do wielkości psa. Nadgarstek : W linii pionowej z przedramieniem; ruchomy; nie powinien być pogrubiały; pokryty delikatną skórą. Śródręcze: Posiada te same cechy budowy, co nadgarstek. Ze względu na swą krótkość, ustawione jest pionowo. Przednie łapy: Okrągłe, palce zwarta i wysklepione. Wszystkie opuszki powinny być czarne; pazury również powinny być czarne lub przynajmniej ciemne.
KOŃCZYNY TYLNE: W całości – o mocnym kośćcu; równoległe i – widziane z tyłu – ustawione pionowo od końca zadu do podłoża. Udo: Dobrze umięśnione; tylna krawędź wypukła. Równoległe do pośrodkowej płaszczyzny ciała; biegnąc ku dołowi i przodowi jest nieznacznie ukośne w stosunku do pionu. Długość stanowi niemal 40% wysokości w kłębie, a szerokość jest nieco mniejsza, niż długość. Podudzie: O ledwie zauważalnej bruździe między ścięgnem a kością; nachylenie poniżej linii poziomej wynosi 55°. Nieznacznie dłuższe, niż udo. Staw skokowy: Kąt w stawie skokowym wynosi 140°. Śródstopie: Odległość od podłoża do stawu skokowego wynosi nieco więcej, niż 1/3 wysokości w kłębie. Długość odpowiada wysokości stawu skokowego. Idealnie proste. Tylne łapy: Okrągłe i zbudowane tak, jak przednie.
SKÓRA: Zupełnie przylegająca do wszystkich części ciała; pigmentowana w ciemne plamy i plamy koloru czerwonego wina, szczególnie na grzbiecie. Obwódki powiek, trzecia powieka oraz wargi – czarne.
SZATA, WŁOS: Gęsty, lśniący, błyszczący, opadający ciężko, jedwabisty, bardzo długi na całym ciele. Prosty na całej długości, bez śladu fal czy loków. Włos na tułowiu powinien być dłuższy, niż wynosi wysokość w kłębie; winien opadać ciężko do ziemi, jak peleryna, przylegając ściśle do tułowia, nie odsłaniając skóry; nie może także tworzyć 6 kępek, ani kosmyków. Kępki lub kosmyki sa dopuszczalne na kończynach przednich, od łokcia do łapy oraz na kończynach tylnych, od kolana do łapy. Brak podszycia. Na głowie szata bardzo długa, podobnie, jak na kufie, gdzie zlewa się z brodą, jak również na czaszce, gdzie opada, zlewając się z sierścią, pokrywającą uszy. Na ogonie sierść opada na jedną stronę, tzn. na słabiznę i udo, sięgając stawu skokowego.
MAŚĆ: Czysto biała; dopuszczalny jest także blady odcień kości słoniowej. Tolerowany jest natomiast ślad blado-pomarańczowego odcienia, choć nie jest on pożądany i stanowi pewną niedoskonałość.
WYSOKOŚĆ I CIĘŻAR CIAŁA: Wysokość w kłębie: Psy od 21 do 25 cm. Suki od 20 do 23 cm. Waga: od 3 do 4 kg.
WADY: Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych cech należy uznać za wady, których ocena powinna być proporcjonalna względem ich stopnia i zasięgu. Odnosi się to również do obuocznego zeza zbieżnego oraz długości ciała, przekraczającej wysokość w kłębie więcej, niż o 43%. POWAŻNE WADY: • Rzymski nos. • Wyraźny przodozgryz, jeśli psuje zewnętrzny obraz kufy. • Wielkość psów powyżej 26 cm lub poniżej 19 cm. Wielkość suk powyżej 25 lub poniżej 18 cm.
Informacje dotyczą oczywiście piesków rodowodowych ;)
Wyjdźmy z psem! :)
W większej części Polski pada teraz śnieg. Sprawmy więc radość swojemu psu i wyjdźmy na spacer! Bardzo fajny widok to maltańczyk na śniegu - widać tylko oczy i nosek :) Pogoda jest świetna bo 2 stopnie. Wasz pupil nie zmarznie (nawet nie trzeba zakładać ubranka) i dodatkowo gwarantuję wam, że taki spacer sprawi również wam wielką przyjemność ;)
niedziela, 10 stycznia 2016
Co nasz maltańczyk ma pić?
Maltańczyk jest psem, tak jak wszystkie inne rasy: biszony, boksery, kundelki, więc jego pragnienie powinna zgaszać przedewszystkim woda. Dla szczeniaków przegotowana i ostudzona, bądź źródlana z butelki. Woda z kranu dopuszczalna jest 1 na tydzień. Powinniśmy również ograniczyć mleko do minimum, ponieważ powoduje dolegliwości żołądkowe, m.in. rozwolnienie. 1x tygodniowo można również do wody dodać witaminy przeznaczone specjalnie dla psów. Jeśli mamy drugie zwierzę w domu woda może zawierać sierść, więc wymieniajmy ją 1x dziennie :) Pamiętajcie żeby wasz pupil miał zawsze dostęp do świeżej wody.
Nareszcie się nauczył... Leżeć!
Bardzo się cieszę, bo po wielu zmaganiach nauczyłam Mayla leżeć. Na początku było ciężko i miał opór, ale na szczęście reaguje na komendę ;) Jeszcze trochę mu polecenia się mylą bo zamiast dać łapę, siada, jednak jestem bardzo z niego dumna. Teraz planuję nauczyć go turlaj się.
Treningi, czyli jak nauczyć psa sztuczek.
Pokarm, czyli jak wybrać najlepszą karmę dla naszego pupila.
Oto najlepsze karmy na świecie dla naszych pupili:
ZiwiPeak - Najwyższa światowa klasa karmy. Suszona powietrzem pełnowartościowa karma z hypoalergicznym mięsem ( jagnięcina, dziczyzna, miruna), biologicznie odpowiednia dla psów w każdym wieku każdej rasy i wielkości. W 100% naturalna, bez zbóż, wypełniaczy, barwników, sztucznych konserwantów. Zawartość mięsa min. 85% w suchej karmie, 66% w mokrej (w tym także cenne w diecie podroby), przyswajalność 95% (!)Mięso pochodzi ze zwierząt hodowanych w słynnych nowozelandzkich ekologicznych hodowlach. Żaden składnik nie jest przetwarzany genetycznie. Unikalny proces produkcji pozwala zachować wszystkie wartości odżywcze składników zawartych w karmie.
Fromm - Karma holistyczna, wyprodukowana wyłącznie z naturalnych składników, której skład bazuje na tzw. złotej recepturze – niezwykle obfitej w najwyższej jakości składniki odżywcze i w cenne prozdrowotne probiotyki, bez zawartości substancji uczulających i sztucznych dodatków oraz konserwantów. Bogata w wysokiej jakości mięso (świeże i suszone), pełnowartościowa i dobrze zbilansowana, o urozmaiconych źródłach białka zwierzęcego. Minerały supelmentowane pod doskonale przyswajalną postacią chelatów.
Taste of the wild - 100% naturalna, bezzbożowa karma wyprodukowana w zgodzie z dietą psa-drapieżnika i mięsożercy. Bogaty skład i urozmaicone źródła białka i tłuszczu zwierzęcego. Dodatek owoców i warzyw stanowi cenne źródło przeciwutleniczy i prebiotyków. Pełnowartościowa, idealnie zbilansowana, z minerałami w formie chelatów. Bez sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku.
Orijen - Biologicznie odpowiednia pełnowartościowa, doskonale zbilansowana karma dla psów, z bardzo wysoką zawartością mięsa, będącego źródłem cennego białka zwierzęcego oraz tłuszczu. Bez zbóż, z niską zawartością węglowodanów. Niezwykle bogaty skład ( mięso, warzywa i owoce, zioła) zawierający wartościowe składniki odżywcze i prozdrowotne, w tym niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3 ze świeżych ryb oraz glukozaminę i chondroitynę, pozyskiwane ze świeżego mięsa. Bez sztucznych konserwantów, wypełniaczy i barwników. 100% naturalnych składników najwyższej jakości.
Acana - Doskonale zbilansowana, pełnowartościowa karma o wysokiej zawartości łatwo strawnego białka zwierzęcego i niskiej zawartości węglowodanów, skomponowana na bazie świeżych produktów wysokiej jakości. Zawiera cenne składniki odżywcze pochodzące ze zróżnicowanych białek zwierzęcych oraz niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3 (DHA & EPA) – ze świeżo złowionych ryb. Bez sztucznych barwników, ulepszaczy smaku, konserwantów , bez składników modyfikowanych genetycznie.
Wybór karmy jest bardzo ważny również ze względu na powstające zacieki wokół oczu maltańczyków. Dobra karma powoduje zmniejszenie przebarwień. Ja osobiście wybieram Orijen oraz Acanę.
A wy jaką karmę podajecie swojemu pupilowi?
Źródło: http://rankingkarm.pl/ranking-karmy-dla-psa/
sobota, 9 stycznia 2016
Psie przekąski, czyli jakie smakołyki będą najlepsze dla naszych psów.
Mam nadzieję, że pomogłam wam wybrać smakołyki dla waszego maltańczyka :)